Z miłości do książek
Blog > Komentarze do wpisu

"Przebudzenie" Anthony de Mello

"Przebudzenie" Anthony de Mello

Wydawnictwo: Zysk i S-ka

Po ten tytuł sięgnęłam po recenzji  weisse_taube, chcąc się przekonać nad prawdziwą naturą wartości owego dzieła. Zrobiłam przerwę w moich aktualnie czytanych pozycjach, by zapoznać się z tym skromnym ~200 stronnicowym dziełem.

Najprościej ujmując  – odnoszę wrażenie, że autor kieruje tę książkę do ludzi prostych, którzy nie mają w zwyczaju zastanawiania się nas sensem wypowiedzi danego autora. Widać to chociażby w konstrukcji przykładów, budowanych na zasadzie „nagłych zwrotów” mających nas oświecić. Widać, że autor doskonale zdaje sobie sprawę, że po rzuceniu czymś zaskakującym nie będziemy się zastanawiali nad sensem danego stwierdzenia, a to dlatego, że im głębiej patrzeć, tym sens jest coraz bardziej płytki i naiwny. Widać to zresztą nie tylko w przykładach, ale i w zwrotach kierowanych do czytelnika w których to autor ewidentnie upycha wszystkich „pod siebie”.

„Chcesz zmienić świat? A może byś zaczął od siebie?”

„Jeśli nie dotrę do ciebie za pierwszym razem, może uda mi się za drugim, a to, co nie docierało do jednej osoby, może dotrze do drugiej.”

Tym wywodom brak nie tylko skromności (która powinna objawiać się w zastosowaniu 1 os. l. mnogiej i jeszcze wielu innych rzeczy), ale również wytłumaczenia, bo jak się okazuje bardzo często poruszane kwestie są kończone w momencie, który autor uznał za bezpieczny za dla swoich własnych teorii.

Ogólnie podczas lektury odniosłam wrażenie, że autor poruszając pewne problemy zapomniał o istnieniu kwestii psychologicznych ( o których rzekomo miał pojęcie, a w tej pozycji jednak znajdujemy dosłownie strzępy informacji, mówię oczywiście o informacjach - dla nas, a nie skierowanych przeciw nam) i całym innym szeregu rzeczy które naprawdę da się przedstawić prosto i łatwo jeśli tylko zada się sobie odpowiedni trud.

Najprościej ujmując w całym worku poradników i tekstów mających otworzyć nam oczy na świat znajdą się naprawdę ciekawsze i bardziej wartościowe pozycje i warto powstrzymać swój zachwyt, by przekonać się, że w tym worku „Przebudzenie” spoczywa gdzieś na dnie.

Książkę polecam tylko prawdziwym desperatom,  bo to naprawdę kawał ciężkiej literatury o czym się zresztą przekonałam, gdy książka przeleciała przez cały pokój z hukiem lądując pomiędzy półkami, przy okazji robiąc po drodze nie małe spustoszenie. A spragnionych „przebudzenia” odsyłam do innych dzieł, które nie traktują czytelnika jak „ciemnej masy”, tylko stawiają na równi intelektualnej, tym samym dając nam do zrozumienia, że bez trudu zrozumiemy słowa kierowane do nas przez autora.

sobota, 12 grudnia 2009, odcien-purpury

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
clevera
2009/12/12 15:16:19
Nic nowego w twojej reakcji. Wiele osób rzucało ta książką. Ja byłam nią zachwycona, bo ukazuje świat z zupełnie innej perspektywy, której niektórzy nie chcą przyjąć i dobrze. Ale są też tacy, którzy te książkę noszą w torebce jak relikwię, która pomogła im w życiu, wyprostowała ścieżki, pokazała inne drogi. Mam na myśli na przykład aktorkę Stanisławę Celińską, a nie zaliczam jej do osób prostych.
-
weisse_taube
2009/12/13 18:27:30
Amen.

;-)
UWAGA!
Przerwa wakacyjna.
Kontakt : kaldorei@op.pl

____________________


____________________


____________________


____________________


2009
2010
2011
2012

____________________Wszystkich zainteresowanych literaturą oraz mających jakieś niecierpiące zwłoki pytania związane z książkami (chętnie służę pomocą:), jak i wydawnictwa (i nie tylko) zainteresowane współpracą, zachęcam do napisania do mnie na poniższy e-mail:
kaldorei@op.pl

____________________

2012 Reading Challenge

2012 Reading Challenge
Kaldorei has read 26 books toward her goal of 60 books.
hide
________________________________________

Sztukateria Antykwariat IRKA ____________________


Lubię czytać
Lubię czytać
Spis moli
Lubię czytać YesBook

____________________


Initium Znak Znak AMEA Media Rodzina Bukowy Las
____________________

____________________
Moje fotografie:
Portfolio


____________________