Z miłości do książek
Blog > Komentarze do wpisu

„451° Fahrenheita” Ray Bradbury

„451° Fahrenheita” Ray Bradbury

Wydawnictwo: Solaris

Jest to powieść o świecie w którym człowiek już dawno wyzbył się kultury, ograniczając się do telewizyjnych oper mydlanych, środków przekazu ograniczonych w treść, wykrzykujących te same puste słowa. Ludzie nie prowadzą już ze sobą dyskusji, dzieci z w szkole uczą się jedynie działania podstawowych rzeczy, nie pytając „dlaczego?”, a każdy przejaw zainteresowania światem jest traktowany jak zbrodnia, a do największych ze zbrodni zalicza się posiadanie książek.

Eliminowaniem „myślących jednostek”, które posiadają w swoich domach niebezpieczne dla szczęścia człowieka książki, jest zadaniem straży pożarnej, która zgłaszając się na wezwanie dokonuje prawdziwego dzieła zniszczenia – spalają cały księgozbiór razem z domem, a nawet wraz z ich właścicielami, gotowymi poświęcić swoje istnienie w imię wartości intelektualnych.

Do tej grupy należy główny bohater – Guy Montag – który dotychczasowe życie spędził polewając obficie naftą kolejne stosy książek, by potem patrzeć na płomienie odbijające się w hełmie z liczbą 451. Jego życie ulega zmianie, gdy spotyka na swojej drodze siedemnastoletnią Clarissę, za której sprawą uruchamia się kołowrót wydarzeń, powoli otwierający Montagowi oczy na świat. Jego własna żona wydaje mu się obcą kobietą, dotychczasowe rozrywki stają się puste i bezsensowne, a głos wydobywający się z głośników w metrze doprowadza do irytacji.

Język powieści jest bogaty w metafory, co urozmaica i uprzyjemnia czytanie. Natomiast minusem są dla mnie momentami niejasne opisy „dokonań technicznych”, które wyparły tradycyjne rozrywki i stały się na stałe ważnym elementem rozrywki innych ludzi.

Książka niewątpliwie niesie z sobą dużo wartości. Kiedyś postrzegana jako skupiająca się na problemie totalitaryzmu, dziś osiągnęła zupełnie inne znaczenie, przestrzegając przez upadkiem kulturowym i coraz prostszą formą rozrywki, która wyplenia z nas prawdziwe wartości.

Sądzę, że jest to książka po którą powinno się sięgnąć, bo pomimo iż powstała prawie 60 lat temu, wizja w niej zawarta ciągle pozostaje jak najbardziej aktualna.

poniedziałek, 08 listopada 2010, odcien-purpury
Tagi: Ray Bradbury

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
ine-zzz
2010/11/08 16:48:40
Nie czytałam, ale widziałam film, który powstał w oparciu o tę powieść. Złowieszczy. Myślę, że może nas spotkać to samo, chociaż nie porzucam nadziei, widząc pojawiające się jak grzyby po deszczu blogi miłośników książek:)

Pozdrawiam
-
odcien-purpury
2010/11/09 20:53:47
ine-zzz, nie miałam okazji obejrzeć jeszcze filmu, ale po przeczytaniu książki nabrałam na to wielkiej ochoty :) Muszę tylko znaleźć chwilę wolnego czasu, bo ostatnio u mnie z nim bardzo ciężko.
-
Gość: Dezydery_Marchewka, *.dynamic.chello.pl
2011/03/30 19:19:26
Niesamowita książka. Szczególnie przerażająca jest postać kapittana Beatty. Jest on wręcz potworem, ale w zwykłych książkach taki człek byłby przedstawiony jako nieokrzesany gbur. Tymczasem w tej książce jest on niezwykle inteligentny i oczytany, dzięki czemu powstaje jeszcze większe wrażenie jego wyrafinowanego okrucieństwa. Szczególnie końcowe sceny ksiązki (przed ucieczką Montaga) ukazują Beatty'ego w jak wyrafinowany sposób dręczy psychicznie Montaga i tym samym całe jego oczytanie nie zapobiegło rozwojowi psychopatycznej osobowości kapitana...
Tak czy owak, książka super - warto przeczytać, polecam!
UWAGA!
Przerwa wakacyjna.
Kontakt : kaldorei@op.pl

____________________


____________________


____________________


____________________


2009
2010
2011
2012

____________________Wszystkich zainteresowanych literaturą oraz mających jakieś niecierpiące zwłoki pytania związane z książkami (chętnie służę pomocą:), jak i wydawnictwa (i nie tylko) zainteresowane współpracą, zachęcam do napisania do mnie na poniższy e-mail:
kaldorei@op.pl

____________________

2012 Reading Challenge

2012 Reading Challenge
Kaldorei has read 26 books toward her goal of 60 books.
hide
________________________________________

Sztukateria Antykwariat IRKA ____________________


Lubię czytać
Lubię czytać
Spis moli
Lubię czytać YesBook

____________________


Initium Znak Znak AMEA Media Rodzina Bukowy Las
____________________

____________________
Moje fotografie:
Portfolio


____________________