Z miłości do książek
Blog > Komentarze do wpisu

„Diabeł. Autobiografia” Tosca Lee

„Diabeł. Autobiografia” Tosca Lee

Wydawnictwo: Initium

*Fragment książki

W życiu niedawno rozwiedzionego redaktora małego wydawnictwa pojawia się tajemniczy mężczyzna, który przedstawia się jako Lucian i oferuje historię inną niż wszystkie. Jedyne co musi zrobić Clay, to spisać ją. Od tego momentu wszystko skupia się na opowieści opisującej początek, upadek oraz przebaczenie, która wciąga Claya, przemieniając się powoli w jego obsesję.

Niewątpliwie „Diabeł. Autobiografia” jest nie tylko książka świetną, ale również wartościową. Problem początków świata i człowieka pomimo, iż przedstawiony przez pryzmat opowieści Diabła i samego aktu stworzenia znanego z Biblii, jest jednocześnie niezwykle uniwersalny, głównie dzięki spostrzeżeniem czysto ludzkim samego Claya. Właśnie ta cecha sprawia, że książka pomimo czysto teologicznego wydźwięku, świetnie nadaje się również jako lektura dla osób o poglądach ateistycznych, pozwalając ująć istotę Boga w nieco innym kontekście.

Postać Diabła jest niezwykle intrygująca, zwłaszcza, że pojawia się on się pod wieloma postaciami, przez co główny bohater jest w ciągłym stanie czujności, niespokojnie rozglądając się w metrze i przyglądając się ludziom wchodzącym do kawiarni. Informacje o kolejnym spotkaniu pojawiają się niespodziewanie i często po paru dniach, podczas których obserwujemy coraz bardziej zaangażowanego w historię Claya, redagującego po kilka razy te same zdania, te same słowa, by wyłapać z nich nowy sens. Obsesja która powoli wciąga go w świat Luciana ma również odbicie na jego własnym życiu, w którym coraz częściej zapomina o innych zleceniach z wydawnictwa, albo o tak podstawowych rzeczach jak posiłek. Jest to historia fascynacji, która pojawia się wraz z otarciem się o coś, co wykracza poza naszą zdolność poznania, pozostawiając jednak pewien margines niepewności: czy można wierzyć w historię Diabła?

Na koniec dodam, że w książce znajduje się również kilka ciekawostek na temat samej powieści, oraz fragment „Havah. Historia Ewy”, która według dopisku na dale strony, ma ukazać się już w 2011 roku. Serdecznie polecam wszystkim.

Książkę otrzymałam od wydawnictwa Initium

Initium

poniedziałek, 01 listopada 2010, odcien-purpury
Tagi: Tosca Lee

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
Gość: Moreni, *.dynamic.gprs.plus.pl
2010/11/01 19:43:15
Czyli szykuje mi się kolejny wydatek:D
-
hiliko
2010/11/02 13:58:52
Ja jestem właśnie w trakcie czytania - jak na razie bardzo mi się podoba :)
-
szukamzyjepragne
2010/11/02 19:49:41
Ja też byłam zaskoczona, jak mnie ta książka wciągnęła. Nie spodziewałam się tego wcale. A tu taka niespodzianka :) Bardzo podobał mi się ten skrót na końcu skąd pomysły na niektóre treści z tej książki od autorki.
-
anhelli-anhelli
2010/11/05 11:47:48
Sama nie wiem... Jak słyszę czy w tytule diabeł lub diablica, od razu mam złe przeczucia. Chyba nie dla mnie. O człowieku, aktach stworzenia w różnych religiach wydają mi się lepsze książki naukowe, teologiczne. Ale jako beletrystyka, na pewno - skoro tak twierdzisz - może być dobra. Chyba jak zawsze jest to kwestia gustu, nieodgadnionego tak jak i sprawy naszej genezis ;)

Pozdrawiam serdecznie :)
UWAGA!
Przerwa wakacyjna.
Kontakt : kaldorei@op.pl

____________________


____________________


____________________


____________________


2009
2010
2011
2012

____________________Wszystkich zainteresowanych literaturą oraz mających jakieś niecierpiące zwłoki pytania związane z książkami (chętnie służę pomocą:), jak i wydawnictwa (i nie tylko) zainteresowane współpracą, zachęcam do napisania do mnie na poniższy e-mail:
kaldorei@op.pl

____________________

2012 Reading Challenge

2012 Reading Challenge
Kaldorei has read 26 books toward her goal of 60 books.
hide
________________________________________

Sztukateria Antykwariat IRKA ____________________


Lubię czytać
Lubię czytać
Spis moli
Lubię czytać YesBook

____________________


Initium Znak Znak AMEA Media Rodzina Bukowy Las
____________________

____________________
Moje fotografie:
Portfolio


____________________