Z miłości do książek
Blog > Komentarze do wpisu

„Władca much” William Golding

„Władca much” William Golding

Wydawnictwo: Czytelnik

„Władca much” to historia grupy chłopców, którzy rozbijają się samolotem na małej bezludnej wyspie. Całkowicie pozbawieni opieki osób dorosłych, są zdani na własne umiejętności przetrwania wśród tropikalnych upałów. Początkowo kąpiele w słonej wodzie, cień palmowych liści, oraz słodkie owoce pozwalają im na beztroskie podejście do obecnej sytuacji, jednak z czasem dobra zabawa przemienia się w walkę o przetrwanie, któremu zagraża nie tylko obca natura wyspy, ale również rozłam między grupą, tym samym doprowadzając do upadku chwiejnych zasad, a w końcu do powolnej utraty resztek człowieczeństwa.

Czytając „Władcę much” nie da się nie zauważyć, że jest to nie tylko powieść ukazująca stadium rozłamu i wewnętrznych podziałów, jakie pojawiają się w tej namiastce dziecięcego społeczeństwa. Jest to również przedstawienie zgubnej natury człowieka, która pod wpływem braku przestrzegania zasad nie wiążącym się z żadnym następstwem prawnym, doprowadza do powolnego upadku istoty człowieczeństwa. Główny bohater – Ralf jest jedną z nielicznych osób, które dostrzegają pierwsze problemy, jakie wynikają z braku samodyscypliny i ignorowania wyznaczonych obowiązków. Na zwoływanych zebraniach ciągle zwraca uwagę, że kluczem do ocalenia jest utrzymywanie dymu z ogniska, który zauważony przez nadpływający statek, jako jedyny może im zapewnić powrót do domu, którego tak bardzo pragną. Jednak spotyka się to z krytycznym przyjęciem reszty dzieci, które wolą zajmować się polowaniem na dzikie świnie, kiedy w dżungli jest pełno drzew uginających się od owoców. Coraz bardziej widoczny podział powoli przemienia się w walkę o władzę, w którym każda ze stron pragnie całkowitego posłuszeństwa, doprowadzającego powoli do tyranii.

Niewątpliwie jest to książka ukazująca brutalną naturę człowieka, tym bardziej szokującą, że przedstawioną poprzez dzieci. W całej powieści jest wiele ukrytych znaczeń i każde wydarzenie można interpretować na wiele sposobów. Jedyny zarzut jaki mogę postawić „Władcy much” to momentami dość dziwny sposób przedstawiania toczących się sytuacji. Mglisty obraz wydarzeń prawdopodobnie miał pozostawić czytelnikowi pewien margines niepewności, jednak dla mnie stanowi on jedynie niepotrzebne ingerowanie w toczącą się akcję.

Książkę ze względu na swą uniwersalność mogę polecić wszystkim, zarówno tym niezrażonym światem w niej przedstawionym, jak i tym kierującym się czystą dozą ciekawości.

sobota, 15 stycznia 2011, odcien-purpury

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
Gość: , *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2011/01/15 20:08:02
Dzieci są okrutne i warunkach cywilizowanych, więc boję się nawet myśleć, jakby traktowały siebie nawzajem w takiej dziczy i bez nadzoru dorosłych. Nie czytałam tej książki, choć to podobno grzech dla czytelnika, więc kiedyś będę musiała po nią sięgnąć ;)

przyjemnostki.wordpress.com/
-
odcien-purpury
2011/01/15 20:41:33
Ja akurat wyłuskałam ją z zakurzonych półek biblioteki. Cieszę się, że miałam okazję na nią trafić, bo już sądziłam, że odejdzie do kategorii tych książek, które chce przeczytać, ale z czasem zdaje sobie sprawę, że raczej szanse na to są marne :)
-
anhelli-anhelli
2011/01/17 11:25:13
Uwielbiam tę książkę, za każdym razem jak po nią sięgam, przechodzi mnie dreszcz... na samym końcu, kiedy nad czytelnikiem, tak jak nad chłopcami, zapada ostre jak nóż pytanie autora: "Co zrobiliście? Dlaczego?", i to milczenie, głuche milczenie, które zapada potem w naszych sercach: dlaczego?
Świetna książka. Klasyka. Obowiązkowa lektura dla wszystkich, nie tylko gówniarzy... W końcu wszyscy kiedyś tacy byliśmy, w mniejszym lub większym stopniu.

pozdrawiam serdecznie :)
-
majullka
2011/01/20 00:10:12
Już kiedyś miałam zamiar przeczytać tę książkę. Dzięki za przypomnienie o jej istnieniu :).
-
odcien-purpury
2011/01/20 22:01:06
anhelli-anhelli, podejrzewam, że jeszcze kilkakrotnie wrócę do niej, być może nawet przeczytam jeszcze raz, co u mnie nie zdarza się zbyt często w przypadku książek, które odkładam przeczytane na półkę. Niewątpliwie coś mnie do niej ciągnie :)
majullka, nie ma za co ;) Ja osobiście od kilku lat planowałam się zabrać za "Władcę much" i w ostateczności w dużej mierze biblioteka przyczyniła się zrealizowania tego planu, w innym wypadku pewnie bym jeszcze kilka lat miała ją w planach :)
-
beatrix73
2011/01/21 19:09:45
Książkę czytałam dość dawno, ale bardzo mi się podobała. Jest niestety "do bólu" prawdopodobna - jeśli chodzi o zachowanie bohaterów. Może dlatego bardzo podoba mi się seria "Gone", pomimo iż wzbudza we mnie niezbyt dobre emocje.
-
odcien-purpury
2011/01/22 11:03:22
beatrix73, ja "Gone" na razie odstawiłam, ale coraz częściej myślę o tym, żeby skończyć pozaczynane serie, bo nazbierałam sporo kontynuacji, a miejsca na półce mi już brakuje.
-
Gość: Madit, *.home.aster.pl
2011/02/05 21:17:54
Świetna książka! I rzeczywiście nadaje się dla wszystkich. Poleciłam ją mojemu koledze, który ogólnie czyta mało i był nią zachwycony. Czytał ją od tamtej pory 2 razy, a może nawet więcej, już sama nie wiem :).
-
odcien-purpury
2011/02/06 12:13:46
Madit, ja też planuje jeszcze do niej wrócić, może na wakacje akurat znajdę chwile czasu by po nią sięgnąć :)
UWAGA!
Przerwa wakacyjna.
Kontakt : kaldorei@op.pl

____________________


____________________


____________________


____________________


2009
2010
2011
2012

____________________Wszystkich zainteresowanych literaturą oraz mających jakieś niecierpiące zwłoki pytania związane z książkami (chętnie służę pomocą:), jak i wydawnictwa (i nie tylko) zainteresowane współpracą, zachęcam do napisania do mnie na poniższy e-mail:
kaldorei@op.pl

____________________

2012 Reading Challenge

2012 Reading Challenge
Kaldorei has read 26 books toward her goal of 60 books.
hide
________________________________________

Sztukateria Antykwariat IRKA ____________________


Lubię czytać
Lubię czytać
Spis moli
Lubię czytać YesBook

____________________


Initium Znak Znak AMEA Media Rodzina Bukowy Las
____________________

____________________
Moje fotografie:
Portfolio


____________________