Z miłości do książek
Blog > Komentarze do wpisu

„Assassins Creed: Renesans” Oliver Bowden

Tytuł: „Assassin's Creed: Renesans”

Autor: Oliver Bowden

Wydawnictwo: Insignis

Liczba stron: 488

Czas renesansu, rozkwit nauki i sztuki we Włoszech. Rozwijająca się w handlu i przemyśle Florencja jest miejscem dramatu jaki rozgrywa się w dotychczas spokojnym życiu młodego szlachcica Ezia. Jego ojciec oraz bracia zostają powieszeni za zdradę a samemu Ezio grozi ogromne niebezpieczeństwo. Kierując się drogą wskazaną przez ojca odkrywa, że nie jest to tylko zwykła intryga polityczna ale wplątane są w nią dwie potężne siły – zakon Asasynów oraz dążący do władzy Templariusze. Od tego momentu Ezio krocząc ścieżką zabójcy musi nie tylko pomścić rodzinę, ale i przywrócić pokój, którego od dawna strzegli jego poprzednicy.

„Assassins'c Creed” jest książką powstałą na fali popularności gry pod tym samym tytułem i stanowi odwzorowanie wydarzeń rozgrywających się w wersji elektronicznej. Niestety dla osób, które miały przyjemność zapoznać się z pierwowzorem książka ta będzie stanowiła po prostu formę rozbudowanego poradnika z dołączonymi do niej dialogami. Autor starał się umieścić w wersji papierowej wszystkie wydarzenia mające miejsce w grze, jednocześnie nie poświęcając im zbyt wiele uwagi. Również całkowita znajomość fabuły sprawia, że książka na dłuższą metę jest po prostu nudna. Postacie są płytkie i nie różnią się zbytnio od siebie, do tego dochodzi jeszcze niezbyt dobry język, do którego jednak można się z czasem przyzwyczaić.

Dla osób nie znających gry, niektóre momenty mogą być niezrozumiałe, lub po prostu nie będą w stanie zorientować się, że pod pewnymi wydarzeniami kryje się bezpośrednie nawiązanie do wersji elektronicznej. Dobrym przykładem jest tutaj zakończenie książki, które odkrywa szersze znaczenie, gdy posiadamy wiedzę na temat Animusa.

Niestety również i postać Ezia nie prezentuje się najlepiej. Młody Asasyn wykreowany został na zabójce doskonałego, przy czym autor przedstawił go niemalże jako boga, któremu żaden Templariusz nie jest straszny. Opisy zdobywanie umiejętności niezbędnych do wykonywania kolejnych misji zostały prawie pominięte, w efekcie czego mamy okazję śledzić jedynie efekt końcowy pracy Ezia. Sam sposób eliminowania kolejnych celów odbywa się w sposób szablonowy. Ezio spotyka osobę, która wskazuje mu drogę do celu, robi rozpoznanie, eliminuje cel, wraca i ewentualnie ulepsza swoje uzbrojenie u Leonarda wyposażony w nowo zdobytą kartę kodeksu.

„Assassin's Creed: Renesans” jest niestety pozycją bardzo średnią. Co prawda, mogą po nią sięgnąć zarówno osoby zapoznane z grą, które jednak nie powinny spodziewać się niczego nowego, jak i osoby pierwszy raz stykające się z postacią Ezio, pamiętając jednak, że autor poskąpił przekazania pewnych kluczowych informacji potrzebnych do dokładnego zrozumienia fabuły książki.

niedziela, 22 stycznia 2012, odcien-purpury

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
avo_lusion
2012/01/22 14:39:52
Jakoś tak książka na podstawie gry do mnie nie przemawia :/
-
odcien-purpury
2012/01/23 17:44:59
avo_lusion, sam pomysł na fabułę jest ciekawy, ale niestety sprawdza się tylko w grze...
UWAGA!
Przerwa wakacyjna.
Kontakt : kaldorei@op.pl

____________________


____________________


____________________


____________________


2009
2010
2011
2012

____________________Wszystkich zainteresowanych literaturą oraz mających jakieś niecierpiące zwłoki pytania związane z książkami (chętnie służę pomocą:), jak i wydawnictwa (i nie tylko) zainteresowane współpracą, zachęcam do napisania do mnie na poniższy e-mail:
kaldorei@op.pl

____________________

2012 Reading Challenge

2012 Reading Challenge
Kaldorei has read 26 books toward her goal of 60 books.
hide
________________________________________

Sztukateria Antykwariat IRKA ____________________


Lubię czytać
Lubię czytać
Spis moli
Lubię czytać YesBook

____________________


Initium Znak Znak AMEA Media Rodzina Bukowy Las
____________________

____________________
Moje fotografie:
Portfolio


____________________