Z miłości do książek
Blog > Komentarze do wpisu

„Nie jestem seryjnym mordercą” Dan Wells

Tytuł: „Nie jestem seryjnym mordercą”

Autor: Dan Wells

Wydawnictwo: Znak

Liczba stron: 256

John Cleaver jest piętnastoletnim chłopcem u którego zdiagnozowano antyspołeczne zaburzenie osobowości. W tym roku po raz pierwszy idzie do liceum i ma szanse spotykać się z zupełnie nowymi osobami, które nie mają pojęcia o jego socjopatii, ani maniakalnym zainteresowaniu seryjnymi morderstwami. Pozbawiony empatii stara się jednak funkcjonować normalnie w otaczającym go świecie, wśród niezrozumiałego społeczeństwa. Poza szkołą Cleaver pomaga mamie w pracy w zakładzie pogrzebowym, zajmując się asystowaniem przy balsamowaniu zwłok. Tak przynajmniej wygląda jego życie do momentu aż w mieście dochodzi do serii okrutnych morderstw, które natychmiast przykuwają uwagę chłopaka. Po raz pierwszy seryjny morderca nie jest nieuchwytną postacią z jednej z czytanych przez niego książek. Jest żywy, namacalny i poluje na kolejne ofiary.

Praktycznie na samym początku powieści dowiadujemy się, kto stoi za wszystkimi morderstwami, ponieważ nie jest istotną kwestią kto tak naprawdę jest mordercą ale jak i dlaczego to robi. Cała książka to wielka wędrówka w głąb psychiki socjopaty. Ważnym element tym samym stanowi fakt, iż narracja jest pierwszoosobowa, dzięki czemu nie tylko obserwujemy jak osoba o cechach antyspołecznych odbiera rzeczywistość, ale bierzemy również czynny udział w tym postrzeganiu. John bardzo dużo czasu poświęca na wejście w psychikę seryjnego mordercy, a fakt, że sam jest socjopatą pozwala mu na wyciąganie wniosków, które są niedostępne dla osób obdarzonych empatią.

Autor wprowadza czytelnika również w szczegóły przygotowania zwłok do pochowku. Mamy możliwość obserwowania całego procesu pozbywania się toksyn i żółci z organizmu, stosowania środków nawilżających i zmiękczacza wody by powstrzymać puchnięcie, użycia barwnika w celu utrzymania żywej różowej barwy skóry oraz wszystkiego co przygotowuje zwłoki do pokazania po raz ostatni rodzinie.

Jeśli chodzi o wykreowane postacie, to autor zasługuje na naprawdę dużą pochwałę. Zarówno sam John, jak i jego najbliższa rodzina oraz terapeuta doktor Neblin, jak i wszystkie pozostałe postacie przemykające na kartach powieści są skonstruowane z dużą dbałością o szczegóły. Bardzo ważną postacią jest tu wspomniany terapeuta Johna, któremu chłopak opowiada o zasadach jakie wprowadził w swoje życie by utrzymać żyjącego w nim „potwora”na uwięzi. Neblin w tym wypadku stanowi dobry kontrast dla postaci Johna, który jako socjopata nie dostrzega, bądź po prostu nie rozumie sensu pewnych symbolicznych zachowań będących chociażby okazaniem miłości drugiej osobie.

Na koniec warto wspomnieć, że nie jest to do końca książka w której fabuła trzyma się całkowicie realnego świata. Występuje tu pewien element fantastyczny, o którego obecności warto wiedzieć przed sięgnięciem po lekturę, ale o którym – by nie zepsuć przyjemności czytania – nie będę dokładnie wspominać.

Na sam koniec mogę napisać tylko tyle: warto a nawet trzeba, zwłaszcza jeśli interesuje nas tematyka seryjnych morderstw z perspektywy czysto psychologicznej. Pomimo dość ponurego tematu w książce występuje spora dawna humoru, co świetnie równoważy ciemną i jasną stronę tematyki tej książki. Gorąco polecam wszystkim zainteresowanym.

 

Książkę otrzymałam od wydawnictwa Znak

Znak

sobota, 11 lutego 2012, odcien-purpury
Tagi: Dan Wells

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
avo_lusion
2012/02/11 15:05:25
O książce słyszałam, ale chciałam odnieść się do innej rzeczy - fascynują mnie trailery książek. To na serio fantastyczny pomysł, który moim zdaniem pomaga promować czytelnictwo.
-
odcien-purpury
2012/02/11 15:09:59
avo_lusion, przyznam się, że nie zwracam na nie szczególnej uwagi, ale byłby to całkiem dobry rodzaj promocji gdyby były puszczane np. w telewizji. Do tej pory się z czymś takim nie spotkałam.
-
dachauka
2012/02/11 15:24:18
Dość głośno ostatnio o tej książce, zdaje się, że wkrótce wychodzi w Polsce też druga część. W Niemczech cała trylogia okazała się bestsellerem. Zabieram się za nią już jakiś czas, ale ciągle trafiam na coś ciekawszego, co mnie bardziej zachęca do natychmiastowego przeczytania. Muszę tę książkę przesunąć o parę oczek do góry na mojej osobistej liście "przeczytać koniecznie". Pozdrawiam
-
odcien-purpury
2012/02/11 16:08:01
dachauka, jestem właśnie w trakcie lektury drugiego tomu, więc okaże się, czy jest on równie dobry co pierwszy. Ja sama mam na swojej liście, ale też i półce książki, które chce przeczytać, na pewno przeczytam, ale kolejka jest tak wielka, że może dopiero przed osiemdziesiątką się wyrobię :)
-
fosher
2012/02/11 19:57:31
Słyszałam już co nieco o tej pozycji i powiem, że chyba powoli zaczynam się do niej przekonywać. Po raz pierwszy autor w kryminale zwraca uwagę bardziej na samą postać mordercy niż na zagadkę. To może być ciekawe. ;)
Pozdrawiam,
Ew
-
alannada
2012/02/11 20:00:50
Trochę nie dla mnie
-
odcien-purpury
2012/02/11 20:12:38
fosher, niewątpliwie jest to ogromny plus tej powieści, chociaż ten mały motyw fantastyczny trochę ma wpływ na psychologię pewnych postaci i być może nie wszystkim się przez to spodoba :)
alannada, nic na siłę, ja bez bicia przyznaję, że lubuję się w takich książkach :)
UWAGA!
Przerwa wakacyjna.
Kontakt : kaldorei@op.pl

____________________


____________________


____________________


____________________


2009
2010
2011
2012

____________________Wszystkich zainteresowanych literaturą oraz mających jakieś niecierpiące zwłoki pytania związane z książkami (chętnie służę pomocą:), jak i wydawnictwa (i nie tylko) zainteresowane współpracą, zachęcam do napisania do mnie na poniższy e-mail:
kaldorei@op.pl

____________________

2012 Reading Challenge

2012 Reading Challenge
Kaldorei has read 26 books toward her goal of 60 books.
hide
________________________________________

Sztukateria Antykwariat IRKA ____________________


Lubię czytać
Lubię czytać
Spis moli
Lubię czytać YesBook

____________________


Initium Znak Znak AMEA Media Rodzina Bukowy Las
____________________

____________________
Moje fotografie:
Portfolio


____________________