Z miłości do książek
Blog > Komentarze do wpisu

„Pan Potwór” Dan Wells

Tytuł: „Pan Potwór”

Autor: Dan Wells

Wydawnictwo: Znak

Liczba stron: 290

Kilka miesięcy po wydarzeniach z pierwszego tomu John próbuje unormować swoje życie. Przede wszystkim stara się zapanować nad swoją ciemną stroną, która po spotkaniu z demonem zaczęła bardziej dawać mu się we znaki. Lista rzeczy, których nie powinien robić staje się teraz swojego rodzaju mantrą, którą powtarza co rano i którą coraz trudniej jest mu przestrzegać. Ukojenie od morderczych zapędów znajduje tymczasowo w opuszczonym magazynie wzniecając niegroźne pożary i obserwując ogień pochłaniający drewno. Tak jest przynajmniej do momentu, aż w miasteczku zostaje znalezione ciało kobiety, która przed śmiercią prawdopodobnie była torturowana. John podejrzewa, że kimkolwiek jest nowy morderca, ma on jakiś związek z poprzednimi zabójstwami.

Podobnie jak w poprzednim tomie, tak i tu odbywamy wędrówkę do wnętrza umysłu socjopaty, poznając każdy szczegół jego działania oraz sposób odbierania przez niego rzeczywistości. Sposobności do tego typu wewnętrznej analizy jest dużo, ponieważ oprócz tworzenia profilu nowego seryjnego mordercy, schodzimy na odrobinę przyziemne sprawy, jak chociażby pierwsza randka z koleżanką ze szkoły Brooke. Oczywiście o ile w takich kategoriach można rozpatrywać siedzenie z obiektem swoich mrocznych fantazji nad porcją frytek, próbując przy tym hamować swoje wyobrażenia o ciemnej piwnicy pełnej ostrych narzędzi.

Dowiadujemy się również nowych rzeczy na temat przygotowania zwłok do pochówku. Między innymi pojawia się temat gazu tkankowego, trującej substancji produkowana przez zaraźliwą bakterię rozwijającą się w martwych tkankach.

Jeśli chodzi o samego seryjnego mordercę, to ma ona bardzo dużo wspólnego z autorem poprzednich mordów. Temat demonów zostaje znacznie rozwinięty, ale jednocześnie nie na tyle, by odsłonić znaczące elementy mogące zepsuć całą intrygę. Tak więc, jest tu dużo o torturach, niespełnionych potrzebach oraz opacznym zrozumieniu rzeczywistości.

W książce goszczą również nowe postacie. Jedną z nich jest chłopak siostry Johna, który staje się kolejnym obiektem nienawiści głównego bohatera. Ze względu na brak doktora Neblina, John znajduje okazję do rozmów o profilu seryjnego mordercy z agentem FBI Formanem, który po ostatniej serii zabójstw zdecydował się na dłużej zagościć w Clayton.

W przypadku „Pana Potwora” na pewno nie można mówić o tendencji spadkowej. Autor świetnie rozwiną historię mającą początek w pierwszym tomie tworząc z tego odrobinę makabryczną, ale ciągle bardzo przyjemną w odbiorze całość. Polecam.

Książkę otrzymałam od wydawnictwa Znak

Znak

piątek, 17 lutego 2012, odcien-purpury
Tagi: Dan Wells

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
UWAGA!
Przerwa wakacyjna.
Kontakt : kaldorei@op.pl

____________________


____________________


____________________


____________________


2009
2010
2011
2012

____________________Wszystkich zainteresowanych literaturą oraz mających jakieś niecierpiące zwłoki pytania związane z książkami (chętnie służę pomocą:), jak i wydawnictwa (i nie tylko) zainteresowane współpracą, zachęcam do napisania do mnie na poniższy e-mail:
kaldorei@op.pl

____________________

2012 Reading Challenge

2012 Reading Challenge
Kaldorei has read 26 books toward her goal of 60 books.
hide
________________________________________

Sztukateria Antykwariat IRKA ____________________


Lubię czytać
Lubię czytać
Spis moli
Lubię czytać YesBook

____________________


Initium Znak Znak AMEA Media Rodzina Bukowy Las
____________________

____________________
Moje fotografie:
Portfolio


____________________