Z miłości do książek
Blog > Komentarze do wpisu

„Pudełko w kształcie serca” Joe Hill

Tytuł: „Pudełko w kształcie serca”

Autor: Joe Hill

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Liczba stron: 328

Jude Coyne jest znanym muzykiem, który oprócz zamiłowania do ciężkiego brzmienia posiada jeszcze jedną pasję - kolekcjonuje wszystko co makabryczne i niezwykłe. Gdy na jednej z aukcji internetowych zostaje wystawiony stary garnitur, którego nabywca jednocześnie otrzyma ducha nieżyjącego właściciela ubrania, Coyne nie zastanawia się długo i decyduje się na powiększenie swojej kolekcji. Nie wie on jednak, że garnitur, dostarczony w czarnym pudełku w kształcie serca rzeczywiście powiązany jest ze swoim właścicielem, który na dodatek nie ma wcale dobrych zamiarów.

Coyne uznaje, że cała historia z duchem to zwykłe oszustwo do momentu, aż pewnej nocy natrafia na byłego właściciela garnituru w korytarzu swojego domu. Duch jednak pozostaje bierny tylko przez kilka początkowych spotkań, kiedy to widzi go jedynie Coyne. Z czasem okazuje się, że nie tylko główny bohater jest zagrożony. Jego obecna partnerka, młoda gotka, będąca jedną z licznych dziewczyn z którymi związał się w czasie swojej kariery rockmana, również jest w niebezpieczeństwie. Duch mężczyzny nie odpuści nikomu, kto będzie stanowił chociażby minimum oparcia dla głównego bohatera.

Motyw nawiedzenia występuje praktycznie tylko na początku książki, gdy Coyne po raz pierwszy styka się z duchem. Dalsze jego losy przedstawiają otwartą konfrontację w której główny bohater raz po raz ledwie uchodzi z życiem przed piekielną zjawą, która wcale nie ma ochoty na standardowe straszenie. Do tego dochodzą jeszcze wspomnienia z przeszłości Coyne'a, kiedy to uzmysławia on sobie kto i dlaczego sprzedał mu garnitur, bo jak się okazuje intryga jest o wiele bardziej skomplikowana niż się na początku wydawaje.

Nie jest to książka, która trzyma w napięciu z wyjątkiem wspomnianych początkowych scen nawiedzenia. Co prawda, jest tu dużo akcji, przejawiającej się jednak w ciągłej ucieczce i kolejnych starciach z których Coyne wychodzi z coraz to nowymi ranami i toną powracających wspomnień.

Podsumowując jest to dobra pozycja, którą warto przeczytać, chociaż dochodzi w niej częściej do przemocy fizycznej niż grozy związanej z rosnącym napięciem. Sięgając po „Pudełko w kształcie serca” nie powinno się również oczekiwać historii w stylu Stephena Kinga, co robi bardzo dużo osób z racji tego, że Joe Hill (Joseph Hillstrom King) jest synem króla powieści grozy. Tak więc jeśli wyzbędziemy się tych kilku oczekiwań względem „Pudełka...” natrafimy na bardzo przyjemna i dobrze napisaną książkę, której lektury nie powinniśmy żałować.

wtorek, 07 lutego 2012, odcien-purpury
Tagi: Joe Hill

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
Gość: Caroline Ratliff, *.dynamic.chello.pl
2012/02/07 21:11:24
Czytałam i oceniłam ją 10/10 - genialna książka :).

Pozdrawiam!
-
odcien-purpury
2012/02/07 21:45:30
Caroline Ratliff, cieszę się, że Ci się podobała, ja już planuje przeczytać następne książki tego autora :)
UWAGA!
Przerwa wakacyjna.
Kontakt : kaldorei@op.pl

____________________


____________________


____________________


____________________


2009
2010
2011
2012

____________________Wszystkich zainteresowanych literaturą oraz mających jakieś niecierpiące zwłoki pytania związane z książkami (chętnie służę pomocą:), jak i wydawnictwa (i nie tylko) zainteresowane współpracą, zachęcam do napisania do mnie na poniższy e-mail:
kaldorei@op.pl

____________________

2012 Reading Challenge

2012 Reading Challenge
Kaldorei has read 26 books toward her goal of 60 books.
hide
________________________________________

Sztukateria Antykwariat IRKA ____________________


Lubię czytać
Lubię czytać
Spis moli
Lubię czytać YesBook

____________________


Initium Znak Znak AMEA Media Rodzina Bukowy Las
____________________

____________________
Moje fotografie:
Portfolio


____________________