Z miłości do książek

Pozostałe

niedziela, 20 maja 2012

„Kontury” są pozycją nie tyle zajmującą się tematem samej literatury, co magazynem kładącym duży nacisk na kulturę. Oczywiście miłośnicy słowa pisanego ukrytego pod postacią książek na pewno zajdą tu coś dla siebie. Jednak zanim przejdziemy do treści warto przybliżyć kwestię wizualne tej pozycji. Po pierwsze: mały i bardzo poręczny format, dzięki czemu nie ma problemów z schowaniem go w torebce, bądź czytaniem chociażby w środkach komunikacji miejskiej. Wnętrze magazynu jest czarno-białe z niewielkiej ilości ilustracji. Miłym dodatkiem jest płyta CD.

Jeśli chodzi o treść, to przede wszystkim rzuca się w oczy fakt, że obok spotykanych już nazwisk można natrafić na mniej znanych autorów, którzy dopiero debiutują w świecie literatury. Na początku czekają na nas cztery opowiadania: „Fantom” Barbary Gabrysz, „Autor bestsellera” Joanny Radosz, „Enklawa” Bogdana Wiśniewskiego oraz „Adaś” Marcina Pietraszki. Po zakończeniu przygody z tą częścią magazynu trafiamy na skromny dział poezji, po czym przechodzimy do obszernej części zajmującej się publicystyką. Teksty użyte do tego działu uważam za naprawdę dobrze dobrane, a zakres tematyki za dość rozległy by mocno zaciekawić czytelnika., tym bardziej, że część z nich dotyczy literatury i autorów bezpośrednio. Między innymi w „Przeczytałam książkę!: Grunt to bunt” mamy możliwość dowiedzieć się co nieco o pozycji „Dobranoc, panie Lenin”, oraz powspominać w innym tekście twórczość Wisławy Szymborskiej.

W „Konturach” znalazło się również miejsce na recenzję filmu „Zakochany Goethe” oraz „Happy, happy”, jak i rozmowy z osobami ściśle związanymi z literaturą, w tym z właścicielką wydawnictwa i pisarzem Piotrem Olszówką. Do tego oczywiście kącik muzyczny, pozwalający zamknąć treść magazynu.

Sądzę, że po lekturze „Kontur” można czuć się usatysfakcjonowanym, tym bardziej, że warto kibicować nie tylko nowym pozycjom pojawiającym się na naszym rynku, ale również takim, które dają możliwość debiutantom na zaprezentowanie ich prac większej rzeszy czytelników. Zachęcam nie tylko do sięgnięcia po wersję papierową, ale również do odwiedzenia strony internetowej: http://kontury.net/ na której znajduje się więcej informacji o tym magazynie.

21:16, odcien-purpury , Pozostałe
Link Komentarze (4) »
czwartek, 28 lipca 2011

Na początek chciałam podziękować za nominację „One Lovely Blog”, którą otrzymałam od miqaisonfire, avo_lusion, sarenkasarna i mrs8lianell :)

 

A oto 7 informacji o mojej osobie:

 1. Mam ogromną słabość do latte macchiato i jeśli tylko nadarza się okazja, plądruje wszystkie możliwe kawiarnie w poszukiwaniu tej kawy.

 2. Bardzo często mówię do siebie. Najczęściej w myślach, co pozwala mi zastanowić się nad problemami i dobrze wpływa na tworzenie nowych teorii. Jeśli nie ma nikogo w domu - dzielę się pomysłami z kotem, bądź królikiem.

 3. Jestem strasznym domatorem i ciężko wyjść mi z domu. Podejrzewam, że nawet wizja kataklizmu, albo najazdu kosmitów nie wykurzyłaby mnie z mojej twierdzy.

 4. Szybko tracę cierpliwość.

 5. Nie umiem i nie cierpię gotować. Mam już na swoim koncie kilka podpalonych ścierek i rękawic kuchennych.

 6. Mój ideał mężczyzny to główny bohater książek duetu D. Preston & L. Child – Aloysius Pendergast.

 7. Mam słabość do rzeczy eleganckich. Nie lubię jaskrawych kolorów i za wszelką cenę ich unikam. Nie lubię również robić zakupów w sklepach z odzieżą/butami.

 

Jako, że powinnam dodać informację o moim równie ogromnym lenistwie postanowiłam zostawić zabawę otwartą, zwłaszcza, że z tego co widzę nominacje pojawiły się na dużej ilości blogów. Jeszcze raz dziękuję wszystkim :)

13:43, odcien-purpury , Pozostałe
Link Komentarze (3) »
niedziela, 22 sierpnia 2010

Wraz ze zbliżającą się jesienią wydawnictwo Initium przedstawiło zapowiedzi trzech nowych pozycji. Wśród nich znalazła się między innymi wyczekiwana, piata księga serii Czarnych Kamieni autorstwa Anne Bishop, która nosi tytuł "Splątane sieci".

"Zaproszenie podpisano „Jaenelle Angelline”.

Pierwsza przybywa na miejsce Surreal SaDiablo, była kurtyzana i zabójczyni. Zostaje jednak uwięziona w koszmarze splątanych sieci stworzonym przez Czarne Wdowy. Jeśli użyje do obrony Fachu, narazi się na uwięzienie w domu już na zawsze.

Jednak to nie Jaenelle wysłała zaproszenie.

Teraz Jaenelle wraz z rodziną muszą ratować Surreal i pozostałych uwięzionych, uważając, by samym nie dać się złapać. Muszą również odkryć, kto stworzył to upiorne miejsce i dlaczego chce pozbawić życia członków rodziny SaDiablo.

Tylko jeden Krwawy mógł zastawić taką pułapkę..."

Fani twórczości pani Bishop mogą spodziewać się premiery książki już 17 września.

***

Na uwagę zasługują również "Diabeł. Autobiografia" autorstwa Tosca Lee, która zostało bardzo przychylnie przyjęta wśród śmietanki literackiej, często określana jako "poruszająca i głęboka" i która niewątpliwie wniesie trochę świeżości w dotychczasową literaturę.

"Pozbawione celu życie niedawno rozwiedzionego Claya toczy się pomiędzy ponurym, pustym mieszkaniem a monotonną pracą redaktora w niewielkim bostońskim wydawnictwie. Wszystko ulega zmianie w dniu, kiedy spotyka Luciana, a ten wypowiada z pozoru niewinne zdanie: „Opowiem ci swoją historię, a ty ją spiszesz i opublikujesz".

Tajemniczy nieznajomy wkrótce stanie się obsesją redaktora, a mroczna historia o miłości, ambicji i łasce – z czasem okaże się opowieścią o nim samym.

A wówczas tylko jedna rzecz będzie dla niego istotna: poznać jej zakończenie."

Osoby już teraz zainteresowane tą pozycją zapraszam do zapoznania się z fragmentem książki, oraz opiniami. Premiera odbędzie się 15 października.

***

Ostatnia z zapowiedzi to "Gdzie Indziej" Gabrielle Zevin, która została umieszczona między innymi na liście Amazon.com Top 10 Editor’s Picks w kategorii: książki dla młodzieży, wybrana Najlepszą Dziecięcą Książką Roku przez Bank Street Children’s Book Committee, oraz obecna w gronie książek dla młodzieży uznanych przez Stowarzyszenie Bibliotek Amerykańskich za szczególnie wartościowe. Uzyskała róznież nominację do nagrody Quill Awards, Tennessee Intermediate Volunteer State Book Award, Virginia Young Readers Award, Wyoming Soaring Eagle Book Award.

"Przykro mi, ale nie spotkało mnie nic szczególnego... Jestem tylko dziewczynką, która zapomniała spojrzeć w obie strony, zanim przeszła na drugą stronę ulicy.

W tej zachwycającej powieści śmierć jest początkiem zwiastującym ponowne narodziny. Po tym, jak Liz ginie w wypadku, którego sprawca ucieka z miejsca zdarzenia, jej życie nabiera niespodziewanego kształtu. Na krótko przed swoimi szesnastymi urodzinami dziewczynka uświa­damia sobie, że nigdy nie wyjdzie za mąż, nie będzie mieć dzieci i być może w nikim się nie zakocha.

Gdzie Indziej sprawy biegną zwykłym, ziemskim torem, z tą różnicą, że jego mieszkańcy młodnieją, ludzie i psy wreszcie mogą się ze sobą porozumieć, zawiązują się nowe związki, a sta­re, wcześniej tragicznie przerwane, rozkwitają nowymi kolorami. Gdzie Indziej to przepojona niecodziennymi pomysłami powieść o nadziei, odkupieniu i ponownych narodzinach, osnuta wokół najbardziej wzruszających i urzekających relacji międzyludzkich. Rozbrajająca szczerością opowieść o smutku i podnosząca na duchu historia o miłości i szczęściu."

Pod tym linkiem można zapoznać się z fragmentem książki, na całość będzie trzeba poczekać do 12 listopada.

20:01, odcien-purpury , Pozostałe
Link Komentarze (2) »
czwartek, 25 lutego 2010

Bardzo dziękuję hiliko za wyróżnienie w Kreativ Blogger, dzięki temu i ja i mój blog czujemy się bardziej dowartościowani ;)

Jeśli chodzi o moje osobiste nominacje, to sprawa jest dość ciężka, ponieważ wszystkie blogi traktuję na takim samym poziomie i uważam, że wybór jakiś konkretnych jest krzywdzący. Zresztą sam fakt, że czytuję na bieżąco te wyszczególnione w moich linkach jest swego rodzaju nominacją. A dodając do tego dzisiajszy ból głowy, kałuże za oknem i fakt iż w lodówce skończyły się naleśniki, pozwolę sobie wszystkich zainteresowanych ciekawymi recenzjami, stosikami i innymi dziwnymi rzeczami, które czasem mają swoje miejsce całkiem niezapowiedziane, do zapoznania się z blogami z moich linków.

 

Dopadło mnie również nieuniknione, ze strony Izusr. A więc w akcie pełnej mobilizacji odpowiadam na niniejsze pytania.

 1. Jakie jest główne żródło Twoich książek? Czy są to prezenty od rodziny/znajomych, czy też sama sobie je kupujesz? A jeśli sama to co preferujesz: księgarnie internetowe, stacjonarne, antykwariaty, allegro? A może nie kupujesz książek, a wymieniasz tylko te które już przeczytałaś, a wiesz, że do nich nie wrócisz?
 2. Czy często bierzesz udział w konkursach ksiązkowych organizowanych przez wydawnictwa lub innych blogowiczów? Jeśli tak to czy zgłaszasz się do wszystkich jak leci, czy też może tylko do tych gdzie do wygrania jest książka, którą chciałaś mieć już wcześniej?
 3. Co sprawiło, że w ogóle zaczęłaś pisać o przeczytanych przez siebie książkach?
 1. Główne żródło, to moje dość częste i tragiczne w skutkach (dla portfela) wypady na miasto, gdzie zawsze zaopatruję się w interesujące mnie tytuły. Nie korzystam z bibliotek, ponieważ zbyt przywiązuję się do książek, zresztą jestem typowym kolekcjonerem. To gdzie kupuję nie ma większego znaczenia, zaopatruję się zarówno przez internet, jak i "na miejscu", wyszukując interesujące mnie tomy. Nie oddaję książek, ani nie wymieniam się. Jestem do nich zbyt mocno przywiązana, taka ze mnie paskudna materialistka.
 2. Biorę udział tylko w konkursach organizowanych przez róne portale, w których zazwyczaj trzeba odpowiedzieć na jakieś pytanie. Rodzaj wygranej ksiązki nie ma znaczenia. Z konkursów blogowych jeszcze nie miałam okazji korzystać, ale kto wie :)
 3. Pierwszy raz spotkałam się z recenzjami na zagranicznych blogach. potem moja fascynacja rosła wraz z odkryciem blogów o tejże tematyce w języku polskim. Stwierdziłam, że jest to kolejny etap mojego zamiłowania do książek w kierunku którego warto się rozwijać i który zaczą mi sprawiać wielką przyjemność, dlatego też ostatecznie stwierdziłam, że bloga jak najbardziej warto prowadzić, by móc się dzielić swoimi doświadczeniami ksiązkowymi.

Jako, że wiele osób już ten łańcuszek ma za sobą, nie będę wyznaczać kolejnych. I jak widać z całego dzisiajszego wpisu strasznie migam się od odpowiedzialności za wyznaczenie kolejnych osób i naprawdę nie ma dla mnie żadnego dobrego usprawiedliwienia, za wyjątkiem tego bólu głowy i braku nieszczęsnych naleśników. Okropnie żem niezdecydowana.

11:16, odcien-purpury , Pozostałe
Link Komentarze (2) »
poniedziałek, 30 listopada 2009

Ostatnio przeglądając zasoby Internetu udało mi się natrafić na dość ciekawą rzecz, mianowicie galerię zdjęć z domu Neila Gaimana przedstawiającą jego prywatną kolekcję. Tylko pozazdrościć…

Po więcej zdjęć odsyłam tutaj.
Żródło: Shelfari

17:47, odcien-purpury , Pozostałe
Link Komentarze (7) »
wtorek, 10 listopada 2009

Szerze mówiąc nie mam pojęcia jak zacząć bloga. W całym swoim niezbyt długim życiu posiadałam tylko jedego, a wiedza o jego pierwszej notce sięga czarnych i mrocznych odmentów mojej pamięci w które wolę się nie zapuszczać.

Faktem jest, iż blog powstał i mam nadzieję zacznie się rozwijać. Jego tematyki nie trudno się domyślić ze względu na panującą tu wszech-obecno-książkową atmosferę. A przynajmniej mam nadzieję, że taka z upływem czasu tu powstanie.

Co do moich umiejętności recenzenckich, to będzie to dobra okazja by przekonać się ile wiedzy zostało mi jeszcze czasów szkolnych.

Co do samego bloga od dawna planowałam jego założenie, może spowodował to brak partnera do typowo czytelniczych rozmów, a może po prostu chęć podzielenia się wiedzą na temat przeczytanych tomów i opinią na ich temat. Mimo wszystko mam nadzieję, że ten blog przyda się zarówno wam jak i mnie.

12:53, odcien-purpury , Pozostałe
Link Komentarze (1) »
| < Maj 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
UWAGA!
Przerwa wakacyjna.
Kontakt : kaldorei@op.pl

____________________


____________________


____________________


____________________


2009
2010
2011
2012

____________________Wszystkich zainteresowanych literaturą oraz mających jakieś niecierpiące zwłoki pytania związane z książkami (chętnie służę pomocą:), jak i wydawnictwa (i nie tylko) zainteresowane współpracą, zachęcam do napisania do mnie na poniższy e-mail:
kaldorei@op.pl

____________________

2012 Reading Challenge

2012 Reading Challenge
Kaldorei has read 26 books toward her goal of 60 books.
hide
________________________________________

Sztukateria Antykwariat IRKA ____________________


Lubię czytać
Lubię czytać
Spis moli
Lubię czytać YesBook

____________________


Initium Znak Znak AMEA Media Rodzina Bukowy Las
____________________

____________________
Moje fotografie:
Portfolio


____________________